Skutečný profesionál se neustále vzdělává

Skutečný profesionál se neustále vzdělává

Na internetových fórech se nezřídka objevují příspěvky rozzlobených zákazníků, kteří veřejně sdílejí své nepříjemné zkušenosti s pokrývačskými „mistry“. Stejně rychle se ale sociálními sítěmi šíří i dobré jméno skutečného mistra pokrývačského řemesla, kterého ctí poctivá práce, dodržení termínů i dohodnutého rozpočtu a výběr kvalitních materiálů.

Doporučení spokojených zákazníků jsou nejúčinnější reklamou

Není divu, že jsou spojena pouze se zkušenými a precizními pokrývači, kteří dbají i na svůj odborný růst. „Výrobci pravidelně přinášejí na trh nové materiály a technologie a není přitom tajemstvím, že někteří zhotovitelé se v nabídce nestačí orientovat. Často používají materiály, které dnes již neodpovídají standardním požadavkům na funkčnost střešního pláště” , říká Pavel Kaderka, technický manažer. Možnost vzdělávat se nabízí každý osvědčený výrobce střešních krytin. Společnost EBM Co. pravidelně před začátkem stavební sezony organizuje odborná školení, která jsou zaměřená především na správné provedení střechy, a její zaměstnanci se jich případně také účastní.

Pokrývač musí zůstat pokrývačem

Specializace dodává každé profesi punc kvality. V praxi se ale zhotovitel často nechá ovlivnit požadavky investora na nízkou cenu, a zvolí proto nejlevnější materiály, které potom nemusejí odpovídat požadovaným parametrům a skladbě střechy.

Návrh skladby střešního pláště (ať už novostavby, nebo rekonstrukce) patří do rukou zkušeného projektanta. Ten na základě platných norem a pravidel vypracuje návrh vhodné krytiny, skladby střešního pláště a odvětrávací mezery.

Úlohou pokrývače je respektovat projekt a postupovat podle něho. Profesionál nikdy nepodlehne finančnímu tlaku investora a nezmění skladbu střešního pláště. Ví, že tím nejen ohrožuje životnost střechy, ale riskuje i své dobré jméno.

Kvalita jako pojistka

Střecha musí být kvalitní v celé skladbě. Ke střešní krytině s předpokládanou dlouhou životností (50 let a více) je nutno vybrat materiály a příslušenství odpovídající její životnosti.

Důležité je zejména dodržení výběru doplňkové hydroizolační vrstvy, která slouží jako ochrana podstřešní konstrukce.

„Nepodceňujte ani počet odvětrávacích prvků a kvalitní příslušenství. Výrobci podmiňují záruku na střešní krytinu právě dodržením aplikace předepsaného počtu odvětrávacích prvků nebo jiným vhodným způsobem tak, aby bylo dosaženo normou požadovaného odvětrání“.

Správné odvětrání střechy je základ

Správné odvětrání střechy je jedním ze základních předpokladů zaručujících funkčnost a dlouhou životnost krytiny a střešního pláště. Odvětrávání střešního pláště funguje na základě komínového efektu. U okapu ve spodní části střechy musí být na dostatečné ploše zabezpečeno nasátí čerstvého vzduchu. Teplý vzduch přirozeně stoupá vzhůru. Proto musí být zajištěno odvětrání pomocí odvětrávacích prvků u hřebene.

Pro tento účel výrobci střešní krytiny nabízejí více systémů. Výrobce střešní krytiny CREATON nabízí několik způsobů řešení odvětrání ve hřebeni. Lze ho zajistit klasickými větracími taškami, případně celokeramickým systémem FIRSTFIX s použitím podhřebenových větracích tašek. Každý pokrývač by měl dbát na správné odvětrání střechy. Jestliže totiž požadované odvětrání střešního pláště není dodrženo, na krytinu nelze uplatnit záruku.

Produktové tipy pro pokrývače

Doplňková hydroizolační vrstva

Podstřešní fólie CREATON s názvem DUO představují ekonomicky výhodné řešení pro
střechy zateplené na celou výšku krokví. Fólie TRIO splňuje zvýšené požadavky vyplývající ze zeměpisné polohy stavby a členitosti střešní konstrukce. Vhodná je pro bednění střech s nízkým sklonem. Svařitelná fólie QUATRO umožňuje stavebníkovi vytvořit spolu s příslušenstvím CREATON tzv. vodotěsné podstřeší, které je předepsáno pro minimální sklony střech. Fólie DUO a TRIO jsou opatřeny integrovanou samolepicí páskou pro zabezpečení dostatečného slepení vzájemných přesahů.

Celokeramický systém odvětrání

Podhřebenové odvětrávací tašky s hřebenáčem, které chrání střechu před zafouknutím sněhu a deště. Německý výrobce CREATON nabízí celokeramický systém, při kterém není nutno používat odvětrávací hliníkové pásy a klasické větrací tašky. Taška zabezpečí odvětrání v poměru až 230 cm2/m, což je dvojnásobek normou požadovaného odvětrání. Jde o nejefektivnější a nejhospodárnější provedení odvětrání v hřebeni na sedlové střeše se zateplením na celou výšku krokve.

Nenechte si ujít nové články.

Janka pracuje ve firmě CREATON od 2012 a je zodpovědná za marketingové aktivity pro Českou i Slovenskou republiku v oblasti střech a fasád a občas přispívá novými články do blogu.