Příběh vláknocementu

Příběh vláknocementu

Na začátku příběhu jedinečného materiálu – vláknocementu – stála série experimentů ve fabrice na výrobu kartonu. Když Ludwig Hatscheck v roce 1893 míchal cement s vlákny, netušil, že jeho výrobek bude dnes patřit do první ligy mezi stavebními materiály.

Vláknocement se zrodil v Rakousku díky neúnavnému experimentátorů Ludwigu Hatscheckovi. V roce 1900 si Hatscheck dává patentovat výrobní proces na výrobu vláknocementu a v roce 1903 registruje značku ETERNIT. Název značky vláknocementu je odvozen od slova věčný, což výstižně charakterizuje tento tenký, a přesto pevný materiál. Brzy se název ETERNIT stává synonymem tohoto materiálu.

V poválečném období zažívala Evropa stavební boom a nedílnou součástí technického progresu byl i vláknocement. Hatschecka podporovaly ve vývoji sofistikovaných stavebních metod nejlepší architekti své doby. Jedním z nich byl Walter Gropius, který byl průkopníkem aplikace odvětrané fasády na výškových budovách.

Inspirativní vláknocement

Vláknocement inspiroval nejen architekty, ale i tvorbu mnoha designérů a umělců. Jedním z nich byl i švýcarský designér Willy Guhl. V roce 1954 vytváří to, co většina kritiků umění považuje za jeho mistrovské dílo „loop chair” – houpací křeslo. Jeho konstrukční jednoduchost je dokonalá: celá židle je vyrobena z jednoho souvislého kusu vláknocementu bez viditelných spojů.

V roce 1987 vytvořili architekti Herzog & De Meuron stavbu, která navždy změnila vývoj vláknocementových fasádních materiálů. Na budovu skladu firmy Ricola v Laufene použili přírodní vláknocementové desky. Výsledkem byla lamelová fasáda, která odkazovala na kartonové krabice skladované uvnitř. Zároveň byla inspirací pro vývoj a průmyslovou výrobu vláknocementových materiálů.

EQUITONE – vláknocement současnosti

Dlouholetý vývoj a průběžné inovace vláknocementu měli za důsledek neustálé zlepšování jeho kvalitativních i estetických vlastností. Dnešní EQUITONE nabízí kompletní sortiment do hmoty probarvených vláknocementových materiálů s různou povrchovou úpravou. Architekti po celém světě sahají po tomto materiálu při návrhu reprezentativních staveb, ale i originálních rezidenčních souborů či rodinných domů. Víc informacií o produktech EQUITONE na www.equitone.cz

Nenechte si ujít nové články.

Janka pracuje ve firmě CREATON od 2012 a je zodpovědná za marketingové aktivity pro Českou i Slovenskou republiku v oblasti střech a fasád a občas přispívá novými články do blogu.