„Našli jsme skutečnou perlu”

„Našli jsme skutečnou perlu”

Rovnováha mezi novým a starým ve čtvrti Tabán v maďarském Szolnoku.

Pro architekta je vždy výzvou navrhovat dům v historickém prostředí. Árpád Álmosdi, Monika Csendes a István Pölös v loňském roce zvítězili v architektonické soutěži společnosti CREATON s podobným úkolem, když rekonstruovali dům v maďarském Szolnoku. Jedná se o moderní dům, který však nezapře tradiční charakter.

Rovnováha mezi novým a starým ve čtvrti Tabán v maďarském Szolnoku.

Pro architekta je vždy výzvou navrhovat dům v historickém prostředí. Árpád Álmosdi, Monika Csendes a István Pölös v loňském roce zvítězili v architektonické soutěži společnosti CREATON s podobným úkolem, když rekonstruovali dům v maďarském Szolnoku. Jedná se o moderní dům, který však nezapře tradiční charakter.

obr-1           obr-2

Podle Miklóse Marosiho, předsedy odborné poroty architektonické soutěže o nejlepší použití keramické střešní krytiny CREATON pro rok 2015, rozhodování bylo jednomyslné a velmi rychlé.

„Už mám s rozhodováním soutěží CREATON jistou zkušenost a v porotě zasedám rád” – říká Miklós Marosi o svém úkolu. „Vzhledem k charakteru a zadání soutěže není typ budov, které lze přihlásit, přesně definovaný. Jediným požadavkem je, aby měla budova střechu z tašek CREATON. Díky tomu se letos zúčastnily budovy všech typů, od kostelů po rodinné domy, ale i tak bylo rozhodování snadné. První cena byla jednomyslně udělena domu dle návrhu z ateliéru architekta Álmosdiho a jeho kolegů. Oproti mnoha jiným domům, tento vypadá opravdu přirozeně. Kreativní ideou i působivým řešením perfektně zapadá do okolí. Všichni jsme si tento dům zamilovali na první pohled,” říká předseda poroty Miklós Marosi.

obr-3           obr-4

Álmosdi a jeho kolegové navrhli dům na parcele, kde stával starý venkovský dům s verandou z doby kolem roku 1890, který se ovšem vzhledem ke svému věku stal životu nebezpečným. „Dům byl staticky poškozený a byl kompletně stržen. I když majitel zamýšlel zrekonstruovat dům v nezměněném stavu, současné zákonné požadavky to neumožňovali. Proto jsme navrhli budovu, která zachovává tradiční atmosféru, ale zároveň má i nové funkce a moderní detaily.”

Uplatnění světla a jednoduchého řešení je vždy riskantní, protože výsledek se zákazníkovi nemusí zamlouvat. Vítěz k tomu říká: „Byla to záležitost důvěry mezi zákazníkem a námi, protože už jsme pro ně jeden dům navrhovali. I když jsme spolu neustále konzultovali, i tak jsem si nebyl jist jejich úplnou spokojeností s výsledkem. Myslím ale, že se jim dům nakonec líbí. Znovu se potvrdilo, že není dobrý architekt bez dobrého zákazníka.”

obr-5           obr-6

V případě domu postaveného na historické parcele, musí architekt nalézt rovnováhu mezi moderním a tradičním. „Tabán je v rámci Szolnoku opravdu složité místo, protože se jedná o historickou část osídlení původně ze středověku. Museli jsme přestavět starou budovu do současné podoby, a proto jsme naráželi na problém, jak spolu snoubit moderní a tradiční hodnoty. Tato dualita neustále ovlivňovala naše rozhodování. Při volbě některých materiálů a forem jsme chtěli zůstat moderní. V jiných případech jsme preferovali tradici. Zvolená keramická střešní krytina CREATON uspokojuje oba cíle. Je masivní a silná jako dobré červené víno, ale díky tvaru se jedná o moderní produkt,” řekl Árpád Álmosdi.

Střecha je kryta populární rovnou, hladkou taškou CREATON DOMINO, s engobovaným povrchem Nuance.

Podle názoru další členky poroty, Dr. Anny Márie Tamás, je velmi vzácné, aby byl architekt schopen s pomocí řešení 21. stolení navrhnout budovu, která má venkovský charakter i náladu.  Výsledkem je velmi působivá současná budova, která odkazuje na budoucnost, ale zároveň odráží i původní atmosféru domu a svoji prostotou pozoruhodně reprezentuje minulost.

obr-7

Architekti: Árpád Álmosdi, Monika Csendes, István Pölös

Odborní specialisté: Erika Vasas statika, György Pavlics technické vybavení, Attila Nagy elektroinstalace

Nenechte si ujít nové články.

Janka pracuje ve firmě CREATON od 2012 a je zodpovědná za marketingové aktivity pro Českou i Slovenskou republiku v oblasti střech a fasád a občas přispívá novými články do blogu.