Mateřská škola s hravou střechou

Mateřská škola s hravou střechou

Školka ve francouzskému městečku La Farlède se skládá ze dvou na první pohled architektonicky odlišných budov. Větší šedou budovu jednoduché a nenápadné mateřské školy přirovnávají k hrací figurce ve hře Monopoly.

Jednoduchá, ale plná důvtipu

Díky svému citlivému tvarování působí stavba jednoduše, ale zároveň důvtipně. Jedná se o přízemní podlouhlou budovu se sedlovou střechou, která však vyniká jemnými nuancemi. Dbalo se zde na vysoký standard zateplení ocelové konstrukce stavby. Střecha i fasáda budovy jsou obložené velkoformátovými vláknocementovými deskami EQUITONE.

Čarování s geometrií

Půdorys stavby má tvar pravidelného obdélníku. Hřeben střechy je sice ve stejné výšce, ale klikatí se po celé její délce. Podle toho, jak se hřeben klikatí, stoupají a klesají roviny okapů po obou stranách. Sklon střešních ploch však zůstává zachovaný. Tento hravý přístup propůjčuje budově jistou lehkost, kterou lze podvědomě cítit, a přitom jen málokdo tuší, z čeho pramení.

Při pohledu na štítovou stranu střechy se zdá, že a budova má symetrické proporce sedlové střechy. Ovšem při pohledu shora se hřeben klikatí.

Symbióza dvou na pohled odlišných staveb

Druhé křídlo je o něco menší. Jeho fasáda je rovněž obložená velkoformátovými vláknocementovými deskami EQUITONE v barevném odstínu, který zapadá do okolního prostředí. Budova má na rozdíl od první plochou střechu. Samotnou střechu ale nelze vidět přes zdvižený okraj, který se táhne po celém obvodu. Je sice rovný, ale nemá jednotnou výšku.

Uzavřený hravý prostor

Plot, který je potřebný z hlediska bezpečnosti, je na některých místech propojený s obvodovými stěnami budov. Hravě umístěný stínicí přístřešek třetinou své plochy vyčnívá ven z ohrazeného areálu.

Model Rapido vychází z tradičního tvaru dvojité falcované tašky převedeného do velkého formátu. Bezpečné uchycení tašky zajišťují tři závěsné ozuby. Rapido přesvědčí jak svou kvalitou, tak i cenou – díky spotřebě od 8,1 ks/m2 jde o cenově nejvýhodnější model značky CREATON.

Pálená taška Terra Optima spojuje německou kvalitu a tradici se současnými požadavky na moderní vzhled krytiny. Díky možnosti velkého posuvu v hlavové části až 51 mm, spolu s optimálním formátem se spotřebou od 11,9 ks/m2, tvoří ideální střešní krytinu pro novostavby i rekonstrukce.

Čisté linie modelu keramické střešní krytiny Domino umožní vyniknout křivkám moderních i tradičních střech. Díky spotřebě tašek od 12,4 ks/m² patří mezi hospodárné střešní krytiny. Lze ji použít na novostavbách, ale i při rekonstrukci střechy, již od sklonu 15° (při vodotěsném podstřeší).

Díky své vysoké estetické a funkční hodnotě je vláknocementová krytina ETERNIT oblíbená při rekonstrukcích i novostavbách. Za úvahu stojí především díky své nízké hmotnosti a dobrým zvukověizolačním vlastnostem. Kromě toho oslovuje výrazným vzhledem a ekologičností.

Osobitý charakter každé střechy vyzdvihují různé způsoby krytí vláknocementové maloplošné krytiny ETERNIT Dacora.
Vlnitá vláknocementová střešní krytina ETERNIT Baltic je vhodná pro použití na hospodářských nebo občanských budovách.

Nenechte si ujít nové články.

Janka pracuje ve firmě CREATON od 2012 a je zodpovědná za marketingové aktivity pro Českou i Slovenskou republiku v oblasti střech a fasád a občas přispívá novými články do blogu.