Krabička schovaná v údolí

Krabička schovaná v údolí

Velmi důležitým aspektem při rekonstrukci střechy dvoukřídlé přízemní budovy obklopené zelení bylo zajistit domu co možná nejvíce světla v dolíku, který je zarostlý stromy. Technickou zvláštností zastřešení je skutečnost, že i když je na jedné straně sklon 70 stupňů, hřeben budovy tvoří pravý úhel, výsledkem čehož je neobvyklý vzhled a jedinečné amorfní zastřešení.

obr-1           obr-2

Budova umístěná na svažité parcele byla postavena ve 20. letech 20. století a její rekonstrukce byla omezena řadou relativně přísných nařízení.  V 30. letech byl k budově připojen dům s plochou střechou, který je téměř skryt uvnitř zahrady a z ulice jej nelze vidět. K rekonstrukci této budovy byly použity modročerné šablony Eternit 40×40 ve francouzském krytí.

obr-3           obr-4

Sluneční svit a rozšíření prostoru – s dodatečnou technickou pomocí

Pro Eternit je typická elegance a francouzské krytí představuje klasickou krásu. Jeho diagonální členění dodává střeše jedinečný charakter. Tento způsob krytí není jen estetickou záležitostí, ale rovněž zajišťuje odolnost střechy proti klimatickým extrémům. Střechy postavené v tomto stylu jsou kombinací elegance s ekonomickými faktory a trvanlivostí.

Rekonstruovaný moderní dům je obklopen vzrostlými stromy, takže slunce k němu nepronikne snadno. Černé šablony na střeše jsou na tyto světelné podmínky dobře uzpůsobeny, protože díky světlu, které dopadá skrz listy, zrcadlí černá plocha krásně zelenou barvu stromů. K umocnění tohoto dojmu přispívá i fakt, že střecha jakoby přetéká na fasádu, takže homogenní stavba působí dojmem černé krabičky. Navíc se díky množství černé barvy jeví pozemek, který byl v 70. letech zmenšen, mnohem větší.

obr-5           obr-6           obr-7

Krása průkopnického trendu šablony

Autor rekonstrukce snil o moderní minimalistické budově. Architekt, který je známý svými jedinečnými a nezvyklými střešními konstrukcemi v duchu viděl výsledek, kdy na jedné straně zvenku je sklon 70 stupňů, ale uvnitř zůstává střecha v tradičním pravém úhlu, takže z druhé strany je třeba realizovat sklon pouze 20 stupňů. Výsledkem této konstrukce je budova zcela amorfní, jedinečná, s výjimečným vzhledem. Díky této speciální konstrukci střechy a v neposlední řadě i díky použité krytině mohlo rovněž dojít ke zlepšení světelných podmínek, což bylo speciálním požadavkem zákazníka.

Díky eternitové šabloně z vláknocementu, vyrobené z přírodních surovin a šetrné k životnímu prostředí je střecha francouzského majitele s francouzským krytím odolná vůči mrazu, ohni i vodě.  Společnost Eternit poskytuje 30letou záruku na trvanlivost a kvalitu materiálu šablon, které jsou dostupné až v 35 různých velikostech a 30 odstínech.

Návrh: Tamáš Nagu, architekt (Maďarsko)

Nenechte si ujít nové články.

Janka pracuje ve firmě CREATON od 2012 a je zodpovědná za marketingové aktivity pro Českou i Slovenskou republiku v oblasti střech a fasád a občas přispívá novými články do blogu.